Łączenie włókien światłowodowych

Łączenie włókien światłowodowych

Łączenie włókien światłowodowych – jak wygląda proces spawania światłowodu, czy stosuje się klejenie światłowodu?

Jakość złącza światłowodowego jest krytycznym elementem budowy łącza sieci światłowodowej, ponieważ wprowadza znaczące tłumienie przesyłanego sygnału. W zależności od potrzeb, można stosować dwa główne sposoby łączenia włókien światłowodowych: spawanie i łączenie mechaniczne.

Spawanie światłowodu:

polega na połączeniu dwóch włókien poprzez stopienie ich końcówek za pomocą łuku elektrycznego, w taki sposób by rdzeń połączył się z rdzeniem a płaszcz z płaszczem drugiego odcinka. Do spawania stosuje się spawarki światłowodowe. Na odcinek obejmujący spaw nasuwana a następnie zgrzewana jest termokurczliwa znormalizowana osłonka spawów Spawanie włókien światłowodowych jest precyzyjnym procesem, wymagającym doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Kluczowym kryterium jakości spawania jest sposób centrowanie włókna, przez optykę spawarki światłowodowej. Dokładniejsze o mniejszej tłumienności spawy uzyskujemy używając spawarki z centrowaniem do rdzenia (np. Fujikura 90S), spawanie z centrowaniem do płaszcza tworzy połączenia o losowej jakości.

Klejenie

Drugim sposobem łączenia włókien jest łączenie mechaniczne, które polega na zsunięciu końcówek włókien na specjalny adapter, utrzymujący je w dokładnie określonej odległości i kącie. Końcówki są następnie sklejone za pomocą kleju światłoutwardzalnego. klejenie jest mniej precyzyjne niż spawanie, ale może być stosowany w sytuacjach, gdzie nie dopuszcza się stosowania łuku elektrycznego np. w kopalniach, lub konieczne jest wklejenie adaptera bezpośrednio na włókno.

Ciekawostki

– Dobrze wykonane połączenie spawane wprowadza tyle tłumienności, ile 150m światłowodu jednomodowego.

 

ul. Friedleina 4-6/121|30-009 Kraków|603 22 88 90|12 632 74 10|Ratio Technika Sieciowa Sp. z o.o.