Na koszt wykonania pomiarów składają się:
Opłata wstępna, opłata za dojazd, opłata za wykonane pomiary, koszt protokołów pomiarowych, dodatkowe koszty niestandardowe.
Opłata wstępna obejmuje:
dojazd do lokalizacji prac jeśli prace odbywają się w obszarze do 30 km od centrum Krakowa, uzgodnienie parametrów pomiarowych, norm pomiarowych, typu kabli i złącz, przygotowanie sprzętu, dokumentów i rozpoczęcie prac.
Opłata za dojazd:
jeśli prace odbywają się w odległości większej niż 30 km od centrum Krakowa to pobieramy opłatę za dojazd (odległość tam i z powrotem).
Opłaty za dojazdy przy pomiarach linii światłowodowych o długościach telekomunikacyjnych liczone są wg przejechanych km.
Wykonanie pomiaru kategorii 5e/6/6A polega na:
Pomiary rozpoczynamy od ogólnego przeglądu instalacji. Przegląd ten obejmuje weryfikację oznaczeń pod kątem kompletności i czytelności oraz możliwości wykonania autoinkrementacji. Uzgadniamy z Klientem nazewnictwo szaf, torów, gniazd i obszarów. konfigurujemy miernik, ustawiając klasę, nazwę, NVP lub typ kabla producenta, Wykonujemy pomiary, przeprowadzając szybką własną weryfikację spełnia/niespełnia normy., Zapisujemy pomiary oznaczając tory niespełniające normy i wskazując rodzaj błędu.
dodatkowe koszty nie ujęte w cenniku: to np. wynajem podnośników niezbędnych do wykonania prac, dopłaty za niezbędne szkolenia konieczne do wejścia na teren obiektu, dopłaty do konieczności demontażu osłon, sufitów, (np. do pomiaru access pointów nad sufitami podwieszanymi). W wypadku czasochłonnych i trudnych obiektów (gdy wymagany jest pomiar z zwyżek lub wysokich drabin), naprawa torów, oznaczenia, .
Co gdy połączenie nie spełnia normy:
Jeśli instalatorzy pomylili klasy paneli i gniazd wymagane jest przekrosowanie błędnych połączeń i ponowny pomiar, wówczas nie mierzymy wszystkich torów, Wykonujemy kilka pomiarów i uzgadniamy dalsze działania, naprawę torów przez wykonawcę i ponowny dojazd i pomiar (płatne).
Jeśli błędnie skrosowane jest kilka torów wówczas często uzgadniamy naprawę na miejscu przez naszą ekipę, lub pracowników zlecającego. Kolejne pomiary są płatne, wszystkie te prace uzgadniamy na miejscu.
Jak poprawnie wykonać tor sieci LAN
Aby przygotować połączenie miedziane na etapie budowy należy uzgodnić, czy wszystkie elementy są tej samej kategorii, oraz czy są ekranowane/lub nie, wykonać poprawne połączenie, zweryfikować połączenia ekranu, opisać wszystkie tory. Opis połączeń Permanent link i Chanel znajdziesz tu
Wykonanie pomiaru włókna światłowodu jednomodowego lub wielomodowego OLTS (Optical Loss Test Set):
Na powyższe pomiary składają się ogólny przegląd instalacji, weryfikacja oznaczeń pod kątem kompletności i czytelności uzgodnienie z Klientem nazewnictwa szaf, torów, gniazd i obszarów, kolejne podłączenie miernika źródła światła (LS) i miernika mocy (OPM), czyszczenie złącza – jeśli wymagane, wykonanie pomiaru, ogólną weryfikację spełnia/nie spełnia normy, zapisanie pomiaru oznaczenie niespełniającego normy toru i wskazanie rodzaju błędu, A następnie wykonanie analogicznych pomiarów w drugim kierunku.
Wykonanie pomiaru światłowodowego pojedynczego włókna SM lub MM, reflektometryczne:
Wykonanie pomiarów zaczynamy od ogólnego przeglądu instalacji, weryfikacja oznaczeń pod kątem kompletności i czytelności. Kolejnym krokiem jest uzgodnienie z Klientem wstępnej długości torów, wybór długości włókna rozbiegowego i nadbiegowego, nazewnictwa szaf, torów, gniazd i obszarów. Następnie podłączamy do pierwszego toru kabel rozbiegowy, reflektometr (OTDR) oraz kabel nadbiegowy – jeśli pomiar jest z nadbiegówką. Weryfikujemy długości, ponownie dobieramy długości kabli rozbiegowych. Następnie kolejno przełączanie zestawu pomiarowego , wykonując czyszczenie złącz, wykonujemy pomiar, i ogólną weryfikację spełnia/nie spełnia normy. Następuje zapisanie pomiaru, oznaczenie niespełniającego normy toru i wskazanie rodzaju błędu, wykonanie analogicznych pomiarów w drugim kierunku.
Identyfikacja nieoznaczonego toru*
Jeśli tory miedziane gniazda, panele nie zostały oznaczone w trakcie układania, lub mierzymy starą instalację, gdzie oznaczenia zostały zatarte, wymagana jest identyfikacja torów kablowych. W zależności od ilości torów i tego czy są użytkowane identyfikacja może trwać dłużej niż pomiary, wymaga podłaczania szukacza kabli lub testera/ miernika do gniazd/ paneli i weryfikacji zakończenia, oraz oznaczania zidentyfikowanych końców.