Pojęcia światłowodowe

Pojęcia światłowodowe

światłowód – Fibre Optic Cable

–  powszechna nazwa kabla składającego się z jednego, lub wielu włókien optycznych otoczonych różnymi warstwami wzmacniającymi i ochronnymi.

włókno optyczne  – Optical Fiber

–  krzemionkowe włókno składające się z krzemionkowego pręta (rdzenia – core) i otaczającej go osłony (płaszcza – cladding) zabezpieczone lakierem (warstwą ochronną – coating)

Budowa włókna światłowodowego

Budowa włókna światłowodowego

światłowód jednomodowy SM – Single Mode

– światłowód prowadzący tylko jeden mod światła. jest podstawowym rozwiązaniem w telekomunikacji i teleinformatyce (sieci WAN). Częstotliwość fali źródła sygnału oraz parametry włókna umożliwiają propagację tylko jednego modu. Błędnie propagowane mody są tracone w płaszczu.
Typowa średnica rdzenia – 9 μm, średnica płaszcza – 125 μm.

światłowód wielomodowy – MM – Multi Mode

– światłowód, którego włókno transmituje wiele modów. W kategoriach optyki geometrycznej mody to promienie, które odbijają się na granicy ośrodków rdzeń–płaszcz pod kątem większym od granicznego, a więc nie opuszczają rdzenia, długość światłowodu MM ograniczona jest interferencją modów.
Typowa średnica rdzenia – 50 lub 62,5 μm, średnica płaszcza – 125 μm.

dB – decybel

– jednostka logarytmiczna wyrażająca stosunek mocy wyjściowej do wejściowej za pomocą liczby

1 dB = – 10 log (Pwy/Pwe).

dB przykładowe tłumienia

Tłumienność optyczna

– pot. tłumienie – optical loss  wielkość wyrażająca stosunek mocy wyjściowej do mocy wprowadzonej.

OTDR  – reflektometr optyczny

OTLS – miernik tłumienności optycznej

– składający się z stabilnego źródła światła (promieniowania elektromagnetycznego) o długościach fali odpowiadającej oknom transmisyjnym światłowodu) i  miernika mocy optycznej

Złącze UPC

– UPC Ultra physical contact – złacze o ferruli prostej.

Złącze APC

– APC Angled physical contact  – złacze o ferruli kątowej o kącie szlifu  8stopni, cechujące się niską tłumiennością i reflektancją, parametr Optical Return Loss > 60dB.

Złącza o ferruli UPC stosujemy w połączeniach światłowodów  wielomodowych i jednomodowych – najczęściej do połaczenia z wkładkami światłowodowymi, natomiast o ferruli kątowej APC w połączeniach światłowodów jednomodowych.

ul. Łokietka 3|30-009 Kraków|603 22 88 90|12 632 74 10|Ratio Technika Sieciowa Sp. z o.o.