Szybki rozwój szerokopasmowych aplikacji w centrach danych teleinformatycznych i telekomunikacyjnych takich jak 5G, FTTX, zwiększył zapotrzebowanie na instalacje światłowodowe o przepustowościach 40,100 Gps i wyższych.
Instalacje miedziane dominują ciągle w rozwiązaniach o prędkościach do 10Gbps i wykorzystujących POE, na niewielkich obszarach o odległościach od punktu dystrybucyjnego do 100m.
Do pomiaru instalacji światłowodowych wykorzystywane są dwie całkowicie odmienne technologie reflektometryczna – OTDR i tłumiennościowa OLTS.
Nazwy urządzeń przyjęły się też w krajownym nazewnictwie technicznym i oznaczają:
OTDR – optical time domain reflectometer
OLTS – optical loss test set
Pomiar reflektometryczny pozwala na wskazanie rozkładu tłumienności na długości toru transmisyjnego, oparty jest na pomiarze natężenia promieniowania emitowanego w formie impulsów o określonej długości i charakterystyce przez nadajnik reflektometru odbitego od niejednorodności toru/włókna światłowodowego.
Pomiar tłumiennościowy oparty jest na porównaniu ilości mocy sygnału odbieranego przez odbiornik do mocy światła/sygnału nadawanego przez źródło światła.
Normy ISO i TIA określają pomiar tłumiennościowy jako podstawowy dla aplikacji i określają go terminem „Tier 1” a testowanie tumiennościowe i reflektometryczne norma ISO określa jako rozszerzone a TIA jako „Tier 2”
Standardy określone normami ISO/IEC1476-3 oraz TIA 568-3D poza granicznymi wartościami tłumienności wtrąceniowej dla różnych zastosowań (aplikacji) świałowodów, określają długość toru jako drugi parametr wymagany dla działania rozwiązania. A szczególnie w rozwiązaniach wysokiej prędkości istotny jest parametr reflektancji złącza.
Do pomiaru wszystkich trzech parametrów konieczne jest wykorzystanie obydwu technik pomiarowych. Np. w użytkowanych przez nas Fluke DSX8000 i reflektometry AFLM210/ EXFO MaxTester