Pomiary światłowodowe reflektometryczne i tłumiennościowe

Pomiary światłowodowe reflektometryczne i tłumiennościowe

Szybki rozwój szerokopasmowych aplikacji w centrach danych teleinformatycznych i telekomunikacyjnych takich jak 5G, FTTX, zwiększył zapotrzebowanie na instalacje światłowodowe o przepustowościach 40,100 Gps i wyższych.
Do pomiaru instalacji światłowodowych wykorzystywane są dwie całkowicie odmienne technologie: reflektometryczna – OTDR i tłumiennościowa OLTS.

Nazwy urządzeń przyjęły się też w krajowym nazewnictwie technicznym i oznaczają:

OTDR – optical time domain reflectometer

OLTS – optical loss test set

Pomiar reflektometryczny pozwala na wskazanie rozkładu tłumienności na długości  toru transmisyjnego, oparty jest na pomiarze natężenia promieniowania emitowanego w formie impulsów o określonej długości i charakterystyce przez nadajnik reflektometru odbitego od niejednorodności toru/włókna światłowodowego. Pozwala ponadto na pomiar reflektancji złącza światłowodowego.

Pomiar tłumiennościowy oparty jest na porównaniu ilości mocy sygnału odbieranego przez odbiornik do mocy światła/sygnału nadawanego przez źródło światła.

Normy ISO  i TIA określają pomiar tłumiennościowy jako podstawowy dla aplikacji i określają go terminem „Tier 1” a testowanie tumiennościowe i reflektometryczne norma ISO określa jako rozszerzone a TIA jako „Tier 2”

Standardy określone normami ISO/IEC1476-3 oraz TIA 568-3D, poza granicznymi wartościami tłumienności wtrąceniowej dla różnych zastosowań (aplikacji) świałowodów, określają długość toru jako drugi parametr wymagany dla działania rozwiązania. Dodatkowo, szczególnie w rozwiązaniach wysokiej prędkości istotny jest parametr reflektancji złącza.

Do pomiaru wszystkich trzech parametrów konieczne jest wykorzystanie obydwu technik pomiarowych. Np. w użytkowanych przez nas Fluke DSX8000 i reflektometry AFLM210/ EXFO MaxTester. 

Reflektometr AFL M21o w zestawie z źródłem światła pozwala na wykonanie pomiarów tłumiennościowych. W odróżnieniu od pomiaru DSX8000 pozwala na pomiar pojedynczego włókna.

Podsumowując, w certyfikacyjnych pomiarach światłowodowych zależy nam na uzyskaniu parametrów dostarczanych przez urządzenia OTDR i OTLS:

  • tłumiennośc całego mierzonego odcinka
  • długość mierzonego odcinka
  • reflektancja złącz

W pomiarach serwisowych zależy nam na uzyskaniu dodatkowo informacji o miejscu wystąpienia błędów: makrozgięć, zagięć włókna, błędnych spawów , uszkodzeń włókien. – tu wykorzystamy OTDR.

wynik pomiaru transmisyjnego FLUKE DSX8000

wyniki pomiaru transmisyjnego FLUKE DSX8000

Wynik pomiary reflektometrycznego AFL M210

Wynik pomiary reflektometrycznego AFL M210

Powrót do informacji technicznych

ul. Łokietka 3|30-009 Kraków|603 22 88 90|12 632 74 10|Ratio Technika Sieciowa Sp. z o.o.