Pomiary światłowodowe miernikiem FLUKE DSX 8000 w elektrociepłowni
INTROL-ENERGOMONTAŻ Sp. z o.o.
Jelenia Góra, 58-506
Pomiary OTLS
Pomiary światłowodowe
srednia
Zgodnie z normą pomiarową ISO/IEC 14763-3:2014, wykonaliśmy dwukierunkowe pomiary nowej instalacji światłowodowej w elektrociepłowni. Ułożone tory jednomodowe i wielomodowe zakończone były w szafach dystrybucyjnych w serwerowni i w rozdzielnicach automatyki. Instalacja SM OS2 zakończona złączami LC APC, a kable wielomodowe MM typu OM3 złączami LC PC. Przygotowaliśmy protokoły w formie PDF oraz w formacie miernika flw. Wykonawca zastosował dobrej jakości złącz z ferrulami kątowymi APC i poprawnie ułożył włókna, instalacja nie wymagała poprawek. Potwierdziliśmy zgodność z standardami transmisyjnymi: 1000BASE-LX; 100GBASE-ER4; 100GBASE-LR4; 10GBASE-E; 10GBASE-L; 10GBASE-LRM; 10GBASE-LX4; 40GBASE-ER4 40GBASE-FR; 40GBASE-LR4; Fibre Channel 100-SM-LC-L; Fibre Channel 1200-SM-LC-L; Fibre Channel 1600-SM-LC-L; Fibre Channel 200-SM-LC-L; Fibre Channel 400-SM-LC-L; Fibre Channel 400-SM-LC-M;
Instalacja światłowodowa dla BMS w centrum dystrybucyjnym w Dobroszycach
Proeko Zarządzamy Energią Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
Dobroszyce, 56-410
spawanie światłowodów
Podwykonawstwo
srednia
Obsługa rozległego systemu BMS wymagała wykonania połączeń światłowodowych. W 10 rozdzielnicach zasilających zamontowaliśmy przełącznice na szynę DIN i wykonaliśmy spawania 4 lub 8 włókien w przełącznicach przelotowych. wszystkie światłowody w topologii gwiazdy połączono w Światłowodowym panelu dystrybucyjnym w szafie RACK. Za pomocą Reflektometru EXFO-730C wykonaliśmy dwustronne pomiary z wykorzystaniem włókien rozbiegowych i nadbiegowych. Wykonane i przetestowane rozwiązanie zostało przekazane Klientowi. Jako urządzenia aktywne Klient zastosował sprawdzone urządzenia Mikrotik. Zainstalowane w rozdzielnicach i szafie rack przełącznice i kable opisaliśmy relacjami i numerami włókien. Wybrano zgodnie z zaleceniem klienta sekwencję kolorystyczną telefoniki - patrz Telefonika światłowody.
Na zlecenie naszego klienta wykonaliśmy około 500 pomiarów okablowania strukturalnego zakończonego złączami M12 w konfiguracjach M-12- RJ45 gniazdo, oraz RJ45 wtyk- gniazdo, oraz RJ45 gniazdo -gniazdo. Pomiary wykonano miernikiem FLUKE DSX 8000 z odpowiednimi adapterami.
Złacze M12 jest spotykane w Polsce jako rozwiązanie zakończeń okablowania ethernetu przemysłowego. Instalację okablowania Profinet opisano w dokumencie ?PROFInet Instalation Guideline? opisującym przemysłowe okablowanie dla sieci Fast Ethernet bazujące na normie IEC 11801.
Złącza M12 stosuje się standardowo w kolejnictwie, zastosowanie opisywane jest normą EN50155.
Wykonaliśmy połączenie (okablowanie pionowe) światłowodowe pomiędzy szafami rack'owymi na terenie hali magazynowej. Instalacja światłowodowa została uzupełniona miedzianą siecią LAN, łącząc wszystkie terminale i urządzenia na terenie magazynu.
Światłowodowa część instalacji pochłonęła 1000mb
Wykonaliśmy kompleksowe pomiary całej instalacji korzystając reflektometru optycznego AFL M200 Quad.
Na zlecenie naszego Klienta firmy BBP Inżynieria sp z o.o. ułożyliśmy i wykonaliśmy spawy kabli jednomodowych z linii wysokiego napięcia [tzw.OPGW - optical ground wire] w 2 mufach i przełącznicach na terenie podstacji energetycznej średniego napięcia. Wykonaliśmy 4x24 spawy o tłumienności <0,15dB przygotowaliśmy i ułożyliśmy mufy i przygotowaliśmy, oraz wyspawaliśmy przełącznice ze złączami SC APC. Pomiar wykonaliśmy reflektometrem EXFO MAX TESTER 730C, dla długości linii ok. 32 km. Spotkaliśmy się z ciekawym przypadkiem na włóknach światłowodu były tylko 4 oznaczenia kolorystyczne. Co wymusiło weryfikację za pomocą miernika OTLS przy układaniu złącz w przełącznicach. Przy tej długości nie ma możliwości zastosowania widzialnego żródła światła VFL ze względu na zbyt małą moc optyczną.
W trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Łodzi, zespawaliśmy łącznie 40 światłowodów za pomocą urządzenia Fujikura 70S. Ponadto wykonaliśmy pomiary reflektometryczne przy pomocy miernika EXFO MaxTester-730C.
Po raz drugi odwiedziliśmy kurierów, tym razem w innej lokalizacji. Zakres prac był zbliżony do poprzedniej realizacji. Zamontowaliśmy nową szafę rack'ową na hali magazynowej. Przygotowaliśmy sieć pod nowe punkty dostępowe, a najbardziej obciążane połączenia zastąpiliśmy technologią światłowodową.
Ponad to naprawiliśmy kilka usterek sieci dotychczas działającej w obrębie obiektu.
W pracach wykorzystaliśmy Reflektometr optyczny AFL M200 Quad oraz spawarkę Fujikura 60S.
Rozbudowa instalacji światłowodowej w Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie
Eurokontakt sp z o.o.
Kraków, 30-392
spawanie światłowodów
Podwykonawstwo
mala
Na zlecenie naszego stałego klienta firmy Eurokontakt sp. z o.o. wykonaliśmy rozbudowę wielomodowej instalacji światłowodowej, wraz z pomiarami reflektometrycznymi w technologii wielomodowej OM3. Spawanie wykonano spawarką Fujikura 90s z centrowaniem do rdzenia. Pomiary wykonaliśmy reflektometrem AFL M210 QUAD. Zastosowana technologia połączeń wynika z wyboru Klienta i jest optymalna.
Dla znanej Krakowskiej firmy Colorex wykonaliśmy dostawę i montaż w szafach rack wyposażonych przełącznic światłowodowych 12 SC APC DX , spawanie i pomiary wykonanych połączeń światłowodowych kabli 24 i 12 a-lantec włókno ITU-T G.657 o najniższym promieniu gięcia. Pomiary wykonano reflektometrem Noyes M210 Na wszystkich spawach uzyskano tłumienności < 0,15dB.
Na zlecenie firmy ELEKTRO-INSTAL w Krakowskim ogrodzie Zoologicznym wykonaliśmy rozbudowę instalacji światłowodowej. Rozbudowa obejmowała montaż i spawanie włókien światłowodowych w istniejącej mufie kablowej napowietrznej oraz budowę przełącznicy światłowodowej. Wykonaliśmy pomiary OTDR wykonanej instalacji jednomodowej.
Rozbudowa instalacji światłowodowej dla systemu BMS
Uniwersytet Jagielloński
Kraków, 30-387
Spawanie światłowodów
Pomiary światłowodowe
mala
Ułożyliśmy dodatkowe okablowanie światłowodowe w budynku Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Łojasiewicza 11 w Krakowie.
Wykonaliśmy 196 spawów oraz pomiary reflektometryczne reflektometrem AFL M210 QUAD, umożliwiające weryfikację złączy spawanych i rozłącznych z zastosowaniem kabli rozbiegowych i nadbiegowych SM OS2 i MM OM4.
Uzyskano wymagane normą tłumienności spawów i reflektancje złącz.
W instalacji wykorzystano przełącznice wysuwalne teleskopowe firmy Cyberbajt.
Przepusty kablowe w strefach pożarowych zabezpieczono zgodną z projektem masą ogniochronna PROMASTOP?-E (Coating).
Przełącznice i okablowanie oznaczono w odpowiedni sposób.
Wykonaliśmy dokumentację powykonawczą.
Pomiary okablowania miedzianego i światłowodowego na Wawelu
BP ELECTRIX sp. z o.o.
Kraków, 31-001
pomiar sieci LAN
Pomiar światłowodów
mala
Na zlecenie Firmy BP ELECTRIX sp. z o.o. wykonaliśmy pomiar certyfikacyjny, uzgodnienie okablowania miedzianego sieci LAN, do Klasy EA, oraz pomiary okablowania światłowodowego. Okablowanie wykorzystywane jest do transmisji obrazu z monitoringu wizyjnego.
Spawanie światłowodów jednomodowych do transmisji IP w systemie monitoringu
Podwykonawstwo
Węgrzce Wielkie, 32-002
Spawanie światłowodów
Pomiary światłowodowe
mala
Na zlecenie Firmy "Firma Handlowo-Usługowa INSTBUD Stanisław Boguta Spółka Jawna" wykonaliśmy spawanie światłowodów jednomodowych i konfigurację kamer, oraz urządzeń aktywnych na 15 tu słupach monitoringu. Na każdym słupie w dedykowanej obudowie IP 68 zainstalowano przełącznicę i zasilacze POE, zaadresowano i skonfigurowano swiche, kamery, zasilanie. W kontenerze teletechnicznym przygotowaliśmy i pospawaliśmy przełącznicę, skonfigurowaliśmy też rejestrator video. Spawanie wykonano spawarką Fujikura 70S a pomiary reflektometrem EXFO MAX Tester 730C.
W ostatnich dniach wykonaliśmy inwentaryzację okablowania sieci komputerowej wraz z pomiarem, za pomocą miernika certyfikacyjnego Lantek III. Wskazaliśmy też zapomniane małe switche, ingerujące w zdefiniowaną strukturę VLAN i powodujące spowolnienie pracy sieci. Pomiar wykazał prawidłowe parametry okablowania instalacji sieci LAN, Pomimo upływy 15 lat okablowanie firmy Bitner zachowało wymagane parametry, zgodne z cat.5e. i będzie mogło dalej pracować.,
Klientowi zaproponowaliśmy migrację okablowania pionowego do światłowodu SM i rozbudowę okablowania poziomego o brakujące linie.
W oddziale w Rabce - dla naszego stałego klienta z branży chemicznej - wykonaliśmy dostawę 3 szaf oraz instalację światłowodów 12J między serwerowniami. Instalacja obejmowała stację trafo oraz zewnętrzne obiekty ochrony i produkcji. Dokonano też instalacji pobocznych: LAN miedzianego, zasilania oraz pomiarów FLUKE DSX8000 i EXFO 730C.
W Instytucie Onkologii wykonaliśmy połączenie światłowodowe szaf teletechnicznych kablem 8G 50/125 OM3 LSOH MM. Dokonaliśmy również pomiarów reflektometrycznych.
Dla Klienta Krakowskiej firmy ESC S.A. wykonano ring 10 przełącznic - połączenie obiektów produkcyjno-magazynowych za pomocą światłowodu MM zakończone w przełącznicach LC PC duplex. Prace zakończone pomiarami AFL M210.
Dla firmy Colorex, zajmującej się lakierowaniem proszkowym, wykonano połączenie obiektów za pomocą światłowodu SM, zakończone w 2 przełącznice SC PC SM. Prace zakończono pomiarami AFL M210.
Okablowanie światłowodowe z serwerowni do 6 ciu nowych szaf RACK
Centrum dystrybucyjne
Błonie, 05-870
spawanie światłowodów
Pomiar sieci miedziane
srednia
Dla naszego Klienta wykonaliśmy wymianę 6Ciu wiszących szaf na większe szafy rack 19" 12U i 15U o głębokości 600mm pozwalające na montaż switchy Cisco POE z serii 2960 o głębokości 42cm. Do szafek z serwerowni doprowadzono i zakończono, w przełącznicach 12 SX, okablowanie światłowodowe multimodowe OM3 zakończone złączami SCPC . Nowe szafy zawiesiliśmy w miejscu istniejących, co wiązało się z przełożeniem istniejącego okablowania miedzianego łączącego: Access Pointy, Kamery POE monitoringu i gniazda LAN do nowych szaf. Szafy i trasy kablowe zawieszone są na wysokości około 11m. Po wykonaniu instalacji wykonaliśmy pomiary wszystkich przełączanych torów światłowodowych i skrętki miedzianej. Wykorzystano Spawarkę Fujikura-90, Reflektometr AFL-M210-Quad i Miernik Certyfikacyjny sieci LAN Fluke-DTX-1800. Opis sprzętu.
Wykonaliśmy łączenie trzech odcinków kabla OPGW w dedykowanych mufach kablowych. Spawanie zrealizowano spawarką Fujikura 90s. Wykonaliśmy również dwukierunkowy pomiar całego odcinka o długości ok 5okm za pomocą reflektometru EXFO 730C.
Prace realizowano związku z przebudową drogi krajowej. odcinek wstawianego kabla miał długość ok 2km. Wykorzystano włókna rozbiegowe i nadbiegowe o długości 150m.
W oddziale w Radonicach na śląsku dla naszego stałego klienta z branży chemicznej wykonaliśmy dostawę szaf oraz instalację światłowodu 12J między serwerowniami. Wraz z pomiarami FLUKE DSX8000 oraz EXFO 730C.
W trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Łodzi, zespawaliśmy łącznie 40 światłowodów za pomocą urządzenia Fujikura 70S. Ponadto wykonaliśmy pomiary reflektometryczne przy pomocy miernika EXFO MaxTester-730C.
Dla naszego klienta rozbudowaliśmy istniejącą do tej pory sieć. W dotychczas nie wykorzystywanej części budynku zbudowaliśmy sieć LAN, która została połączona z główną szafą serwerową za pomocą linku światłowodowego MM 50/125. Nowa instalacja skupia się w okół nowej szafy rack'owej, którą wyposażyliśmy w niezbędny osprzęt: media konwerter światłowodowy, switch, bramkę tel. voip oraz listwę zasilającą,
Pracę zakończyły pomiary reflektometryczne oraz sporządzenie dokumentacji po wykonawczej.
Nasz klient rozbudowując sieć posłużył się kanalizacją kablową. W nowych studniach kablowych wykonaliśmy spawy światłowodu jednomodowego 24 włóknowego. Za pomocą reflektometru AFL M200 Quad zdiagnozowaliśmy klika spawów niskiej jakości, które zostały przez nas poprawione.
Wykonaną przez nas instalację sprawdziliśmy pomiarami reflektometrycznymi pod kątem wydajności.
Na zakończenie prac sporządziliśmy dokumentację po wykonawczą.
Wykonaliśmy światłowodową infrastrukturę pionową pomiędzy główną serwerownią, a szafą rackową na hali oraz pomiędzy serwerownią główna, a szafą rackową w nowych biurach.
Przygotowaliśmy sieć pod nowe accespointy oraz punktu logiczne.
Do budowy sieci użyliśmy przełącznic 24 SC SIMPLEX, adapterów SC SIMPLEX i patchcord'ów SC/LC.
Wykonaliśmy instalację linku światłowodowego, który połączył punkty na odległości ponad 450m. Dodatkowo przy pomocy spawarki Fujikura 70S wykonaliśmy spawy w dwóch przełącznicach. Do poprawnego wykonania sieci użyliśmy pigtaili światłowodowych MM 50/125 SC , adapterów SC SIMPLEX oraz przełącznic 24 SIMPLEX SC.
Na zakończenie prac wykonaliśmy dokumentację po wykonawczą.
Dla naszego klienta wykonaliśmy projekt, sieci światłowodowej gotowej do połączenia z siecią miedzianą.
Znaczną część instalacji mogliśmy wykonywać tylko w przerwach technologicznych.
Prace zaczęliśmy od montażu szafy rack'owej 15U, do której poprowadziliśmy światłowód OM3. Wykonaliśmy nowe trasy dla światłowodów oraz sieci miedzianej. Dobraliśmy i zainstalowaliśmy urządzenia aktywne, system awaryjnego zasilania oraz przygotowaliśmy połączenia dla punktów dostępowych.
Na zakończenie prac wykonaliśmy komplet pomiarów dla potwierdzenia jakości połączeń. Użyliśmy do tego reflektometru AFL M200 Quad.
Wykonanie 12 ziemnych muf kablowych 48J w standardzie Orange
Eltel
Jasło, 38-200
Spawanie światłowodów
Pomiary światłowodowe
mala
Wykonaliśmy przygotowanie i spawanie 20 muf 48J z spawami o tłumienności poniżej 0,2 dB. Instalacje wykonane zostały w trudnym terenie, z użyciem samochodu 4x4, wydajnej pompy 2KW, agregat, całkowita ilość spawów wraz z krańcowymi przełącznicami wyniosła 1152, zastosowaliśmy najnowszy model spawarki Fujikura 90S, do wykonania pomiarów użyliśmy reflektometru EXFO 730C, odcinki pomiarowe miały powyżej 40km, 99% spawów wykonane było perfekcyjnie.
Wykonaliśmy połączenie światłowodu w mufie kablowej na słupie energetycznym i stacji trafo. Światłowód 24J. Łączna ilość spawów wyniosła 96. światłowód umieszczony był w rdzeniu kabla energetycznego, Korzystaliśmy ze spawarki Fujikura 70S i reflektometru EXFO 730C. Wymagane były uprawnienia SEP powyżej 1KV. Instalacja została zakończona pomiarami.
W GPZ w Łomży wykonano spawanie muf 48J w stacji trafo dla AB-EM Adam Budzyński. Wykonano również pomiary reflektometryczne do spawanego kabla o długości fali 1310nm oraz 1550nm. Złącza E2000 APC, kable i skrzynie zapasów zostały zamontowane na słupie.
Dla naszego klienta wykonaliśmy cały projekt instalacji LAN.
Pracę rozpoczęliśmy od montażu szaf rack'owych. Poprowadziliśmy nowe trasy dla sieci miedzianej i światłowodowej. Przygotowaliśmy sieć do podłączenia nowych acces pointów
Światłowód połączył szafy rack'owe z główną serwerownią (infrastruktura pionowa).
Na zakończenie wykonaliśmy pomiary reflektometryczne, pomiary sieci miedzianej oraz pomiary elektryczne.
Znaczną część prac wykonywaliśmy na wysokości.
Miedziana magistrala RS 485, oraz spawanie i pomiary światłowodów dla komunikacji falowników
Tauron Nowe Technologie sp z o.o.
Mysłowice, 41-400
spawanie światłowodów
Pomiar światłowodów
mala
Na zlecenie naszego klienta wykonaliśmy połączenia światłowowodowe do komunikacji falowników. Wykonane przez nas połączenia światłowodowe są najwyższej jakości i zapewniają niezawodność przesyłania danych. Połączenia wykonano Spawarką Fujikura 90S w technologii SM SC/PC . Pomiary reflektometryczne za pomocą EXFO Maxtester 730C.
Oprócz połączeń światłowodowych wykonaliśmy połączenia miedzianej magistrali szeregowej RS485 falowników.
TAURON Nowe Technologie buduje farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach, będzie miała moc 100 MW i będzie jedną z największych w Polsce i będzie składać się z ponad 40 000 paneli fotowoltaicznych. Budowa ma zakończyć się w tym roku. Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Prace wykonaliśmy dla Tauron Nowe Technologie sp. z o. o. i jako podwykonawstwo dla Thunder
Ułożenie i spawanie światłowodu w kanalizacji teletechnicznej i w hali wysokiego składowania
Obiekt na terenie Hali Prologis w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, 41-306
spawanie światłowodu
Pomiary światłowodowe
mala
Wykonaliśmy ułożenie 2 km światłowodu w dwu odcinkach. Jeden w kanalizacji kablowej kolejny w hali wysokiego składowania. Wykorzystano istniejące i nową przełącznicę światłowodową z złączami SC APC, Światłowód zapewnił klientowi dostęp do łacz internetowych operatora. Prace w halach wykonano na ruchu ciągłym z użyciem podnośników nożycowych 12m. Spawanie zrealizowano spawarką Fujikura 90S. Na zlecenie wykonano pomiary OTLS miernikiem certyfikacyjnym fluke DSX8000 i OTDR reflektometrem EXFO 730C. Zakończenia i połączenia wykonano w przełącznicach i mufach Optomer. Czas prac 2 dni robocze, uzyskano tłumienności spawów poniżej 0,1dB.
Na zlecenie Centrum Komputerowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach wykonaliśmy modernizację (budowę) przyłącza światłowodowego w relacji: szafa teletechniczna Baza Transportu Politechniki Śląskiej Pomieszczenie 0.02 Politechniki Śląskiej Gliwicach wraz z pracami towarzyszącymi. Prace obejmowały ułożenie tras światłowodowych, ułożenie światłowodu wraz z zapasami, spawanie i pomiary reflektometryczne oraz diagnostykę i dokumentację zdjęciową ferrul światłowodowych. Uzyskano wymagane tłumienności spawów poniżej 0,15dB oraz pomijalne reflektancje złącz APC użyto pigtaili i patch cordów "klasy premium".
Masą Hilti wykonano przepusty w ścianach pomiędzy strefami pożarowymi.
Jako podwykonawca odwiedziliśmy strzelnicę. Dostarczyliśmy materiały, ułożyliśmy tory i wykonaliśmy spawy światłowodowe przy pomocy spawarki Fujikura 60S.
Wykorzystaliśmy światłowód multi modowy 50/125 OM3, pigtaile ST OM3 i patchcordy ST/ST OM3
Prace zakończyliśmy pomiarami reflektometrycznymi, które potwierdziły poprawność wykonania sieci.
Tym razem odwiedziliśmy szpital jako podwykonawca. Naszym zadaniem było sprawdzenie poprawności połączeń światłowodowych. Z pomocą reflektometru optycznego AFL M200 Quad, wykonaliśmy serię pomiarów reflektometrycznych, dwukierunkowych.
Po zakończeniu prac wykonaliśmy dokumentację po wykonawczą.
Nasze zlecenie obejmowało wykonanie spawów i pomiarów aż 320 włókien światłowodów jednomodowych w budynkach mieszkalnych na Osiedlu 25-lecia PRL w systemie FTTH (2 światłowody na mieszkanie). Pomiary wykonaliśmy przy użyciu miernika EXFO MaxTester-730C.
Jako podwykonawca wykonaliśmy połączenie linkiem światłowodowym (infrastrukturę pionową). Obydwa końce światłowodu zostały pospawane w nowych skrzynkach.
Wykonaliśmy pomiary reflektometryczne wykorzystując reflektometr optyczny AFL M200 Quad.
Wykonaliśmy dokumentacje po wykonawczą.